• Zobacz nowoczesne miasto nad Bałtykiem

    Poznaj atrakcje Gdynii i okolic!

Sopot

SopotMiędzy Gdynią i Gdańskiem znajduje się miasto uzdrowiskowe – Sopot. Dzieje wypoczynku oraz kurowania się w Sopocie sięgają 1798 roku – w owym czasie wzniesiono pierwszy dom letniskowy, w 1819 roku otwarto pierwsze kąpielisko morskie, natomiast od 1823 roku działał pierwszy budynek leczniczy. Dalszy rozkwit był rezultatem rozwoju kolei – w 1870 roku Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Koszalinem i Gdańskiem, a następnie Berlinem. Pod koniec XIX wieku otwarto tor wyścigów konnych, a w 1920 r. kasyno oraz dołączono Sopot do Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był popularnym kurortem nadmorskim.

Współcześnie niepowtarzalny styl miastu dodają secesyjne kamieniczki i wille, stare drzewostany, ogrody i parki – zieleń stanowi aż 60% terenu Sopotu. Miasto jest znany również z najdłuższego (ponad 500 metrów) drewnianego mola. Na końcu molo w Sopocie jest też przystań dla taksówek wodnych i jachtów. W 3 basenach przygotowano miejsce dla ponad stu jednostek. 63 dla łodzi – do 10 metrów i 40 dla łodzi aż do 24 m. Znajduje się tutaj także siedziba bosmanatu z wyglądu podobny do jachtu, wraz z zapleczem i gastronomią. Można z tego miejsca udać się w rejs na trasie Sopot – Westerplatte – Gdańsk i Sopot – Gdynia. Wielu turystów fotografuje się na tle, nierzadko olśniewających, jachtów. U nasady Molo w Sopocie jesienią i zimą tworzone jest lodowisko Monciak – nazwane tak od nazwy ulicy – Bohaterów Monte Cassino. Kolejnym znakiem rozpoznawczym miasta jest Opera Leśna – amfiteatr pośród Lasów Oliwskich o widowni mieszczącej ponad 4 tysiące widzów. To tu od 1961 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival oraz dużo młodsze TOPtrendy.

Sopot dysponuje plażami o całkowitej długości 4,5 kilometra, w większości publicznych, ale są też fragmenty dostępne tylko dla gości hoteli. Plaże są oczywiście strzeżone, pełne atrakcji, małych kawiarenek i pubów, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego.

Biorąc pod uwagę powyższe, warto wybierając noclegi nad morzem, rozważyć Sopot, jak postępuje co roku ponad 2 mln. urlopowiczów, bądź chociaż tylko zobaczyć go będąc w pobliżu.


Więcej o Sopocie, jego atrakcjach i noclegi w Sopocie znajdziesz na stronie: www.sopot.travel.pl